Одеські аграрії скаржаться на свавілля органів Державної фіскальної служби, безпідставно відмовляються реєструвати податкові накладні, що призводить до фінансових втрат.

В кінці минулого року агрофірма «Авангард» з Балтського району продала компанії «Кернел-Трейд» 266 тонн насіння соняшнику за 2,8 млн грн. Згідно з угодою, сума податку на додану вартість, яка становить 479 тисяч гривень, повинна була повернутися «Авангарду» після реєстрації податкової накладної. Однак автоматична система УКРІНФОРМ, яка заробила в минулому році, заблокувала накладну, а комісія відомства відмовилася знімати блокування.

Податківці заявили, що «Авангард» є не товаровиробником, а перекупником. Це, звичайно ж, не так: підприємство вважається одним з найуспішніших в районі, існує не перше десятиліття, обробляє сотні гектарів.

«Ми подали десятки документів, фотографії комбайна, наших робітників, чого тільки ми не представили на доказ того, що ми є фермерами, однак фіскальна служба пропонує нам звернутися в суд і доводити це там. Я не сумніваюся в перемозі, але весь цей час і непотрібні витрати, які можуть поставити хрест на посівної кампанії. Ці гроші потрібні нам зараз, а не коли-небудь, коли за рішенням суду податкова накладна буде зареєстрована», – розповів керівник підприємства Євген Кифоренко.

Як ми з’ясували, в такій же ситуації опинилися десятки аграрних підприємств області, у яких заблокували накладні на мільйони гривень. Заступника начальника обласного управління аграрної політики Віталій Власенко заявив нам, що з проблемою знаком.

За його словами, вона носить всеукраїнський характер. При цьому вплинути на Державну фіскальну службу ОДА не може.

«Ми не можемо йти проти закону, однак зі свого боку будемо ініціювати спільне з ГФС нараду, щоб донести до них проблеми аграріїв і нашу позицію», – зазначив він.

Цікаво, що, відмовляючись реєструвати накладні, ГФС часто не наводить ніяких підстав. Чиновники обмежуються загальними фразами про «невідповідність». Наприклад, в листопаді минулого року Одеський апеляційний суд задовольнив позов компанії «Оберіг 15» (виробник пшениці) до фіскалам. У рішенні наголошується, що «суд першої інстанції, як і відповідач по справі в спірних рішеннях, обмежився лише загальною оцінкою наданих позивачем документів, що не встановивши конкретно, які з них складені з порушенням законодавства, як зазначено в спірних рішеннях, і в чому ці порушення полягають, а також які саме первинних і платіжних документів не вистачає, наявність яких було обов’язковим з урахуванням специфіки».

Система блокування накладних була запущена для боротьби з «імпортними скрутками», коли за допомогою фіктивних фірм бізнес отримує документи на вже проданий товар і мінімізує тим самим свої податкові зобов’язання. Однак під дію цих заходів потрапили і накладні реального бізнесу, що визнали навіть в Мінфіні.

«Не дивлячись на зусилля, система створює адміністративне навантаження на бізнес і блокує певну кількість податкових накладних реального сектора через прогалини в імплементації. Це істотно ускладнює роботу чесних підприємців», – констатувало відомство.

За перші півроку роботи автоматизованої системи було заблоковано більше 500 тисяч податкових накладних на десятки мільярдів гривень. Найсильніше це вдарило по дрібним і середнім сільгоспвиробникам, які живуть буквально від кредиту до кредиту. Фермери закуповують на позикові кошти насіння, пально-мастильні матеріали і т.д., потім, після продажу врожаю, повертають борг, щоб взяти новий кредит. Відшкодування ПДВ сильно полегшує їм життя, а блокування накладних створює серйозні труднощі.

В кінці минулого року, коли стало ясно, що система блокування б’є насамперед по чесним підприємцям, Верховна Рада призупинила її роботу. Кабмін зобов’язали розробити новий порядок припинення реєстрації накладних, безпечний для реального сектора. Система знову запрацювала в кінці березня, але, на жаль, особливого полегшення аграрії поки не відчули.

Балтські фермери терпіти свавілля не мають наміру і в знак протесту обіцяють перекрити дорогу Криве Озеро – Балта.