16 листопада в Музеї сучасного мистецтва Одеси відкривається виставка «Зниклий світ Підкарпатської Русі на фотографіях Рудольфа Гульки».
На виставці буде представлено збірку унікальних фотографій, які зберігаються в фондах празької Слов’янської бібліотеки (відділення Національної бібліотеки Чеської Республіки). Знімки з території сучасної Закарпатської області України починаються з початку двадцятих років ХХ століття, тобто з періоду, коли цей регіон під назвою Підкарпатська Русь входила до складу Чехословаччини. Автор знімків – фотограф-любитель Рудольф Гулько (1887-1961).
У тодішній самій східній частині Чехословаччини відбувалися динамічні зміни. З одного боку, люди ще дотримувалися традиційного способу життя, пов’язаного з важкою працею в складних соціальних і санітарних умовах. Зберігалися столітні звичаї і ритуали. Але разом з тим, Чехословацька держава почала інвестувати в цей регіон. Модернізувалися інститути державного управління, перебудовувалася інфраструктура, був підтриманий розвиток освіти і медицини, поліпшувалися умови життя жителів. Цей процес і був відтворений на фотографіях.
На виставці покажуть кольорові і монохромні світлини, що відобразили сюжети у повсякденному житті селян і городян, їх традиції, сільську і міську архітектуру, рукодільні вироби та художні предмети. Задокументовано місцеві варіанти народного одягу і церковні пам’ятки, переважно дерев’яні, безцінного культурного та історичного значення. Фотографії показують широкий етнічний і релігійний спектр місцевого населення (русини-українці, угорці, євреї, цигани, словаки і чехи) і унікальний колорит підкарпатського суспільства, велика частина якого в наступних десятиліттях драматичного ХХ століття безповоротно зникла.
Джерела експонатів – вручну колоризовані, кольорові і чорно-білі скляні діапозитиви, чорно-білі негативи і плівки.
Виставка відкриється 16 листопада о 16.00 в МСМО (вул. Леонтовича, 5). А о 16.45 культуролог і лектор чеської мови в Одесі Марек Сечкарж проведе екскурсію – огляд експонатів виставки, яка буде працювати до 10 грудня 2017 року.