На Дунаї за два дні виявили три міни XX століття

1
127

3 і 4 квітня на українській ділянці Дунаю внаслідок паводку спливли три морські міни. Як з’ясували фахівці, це французькі якірні боєприпаси виробництва компанії Sautter Harle, призначені для ураження надводних та підводних кораблів.

Їх почали виробляти під час Першої світової війни, а потім передавали союзникам Франції, в тому числі королівської Румунії. Саме ці міни, швидше за все, були випущені в воду румунами або в 1940-1941, або в 1944 році.

Діаметр боєприпасу – 77 см, вага – 488 кг, заряд – 60 кілограмів пороху або 110 кг тротилу. У міні п’ять ударних підривників, розташованих у «рогах».

Про першу смертоносну кулю, яка припливла до румунської сторони в районі 101 км Дунаю (біля Тульчинського повіту), до чергової частини Ізмаїльського відділу ГСЧС повідомили прикордонники вчора о 9:40. На місце події прибули співробітники румунської прикордонної служби, водної поліції, а також капітан Ізмаїльського торгового порту Колесніков.

Міна на місці не стояла, і через деякий час її знесло течією на українську сторону, де, в районі 96 км річки (фортеця, навпроти банку «ПУМБ»), її спіймали вибухотехніки ГСЧС і закріпили у найближчого дерева за допомогою рибальської капронової сітки та мотузки .

У середу, о 18 годині, фахівці приступили до знешкодження небезпечної знахідки: за допомогою портового катера її відтягнули в район 99 км Дунаю (місце, яке попередньо обрали сапери, тут найбезпечніше та немає аварійних ділянок дамб) та о 20:00 утилізували. Вибух 65 кг в тротиловому еквіваленті почули мешканці найвіддаленіших районів Ізмаїла.

Для того, щоб уникнути нещасних випадків, територія навколо набережної в фортеці була оточена співробітниками Нацполіціі та Нацгвардії. Безпосередньо при самому вибуху були присутні лише співробітники ГСЧС.

Як повідомили рятувальники, друга міна з’явилася незабаром після першої – «сюрприз» дістався румунській стороні. Сусіди ліквідували вибуховий пристрій в 17 годин.

А потім на поверхні Дунаю з’явилася третя міна – в даний час вона знаходиться на 59 км річки в районі острова Кислицький. Сьогодні утилізують і її.