Це одне з найкрасивіших та незвичайних місць у Україні, де я був. Актовський каньйон часто називають “Долиною Диявола”. Між високих скель звивається невелика річка Мертвовод. За легендою, стародавні скіфи відправляли по її течії у останній путь своїх царів. Скелі навколо підносяться на 50 метрів. Як і чому серед рівного степу виникло таке місце зовсім незрозуміло. Пейзажі тут неймовірно красиві, особливо на світанку – з першими променями сонця скелі стають персиково-рожевими. Ласкаво просимо у “Долину диявола”.

Для початку історія місця у двох абзацах. Це – одна з найстаріших ділянок суші у Євразії, сформований з вулканічних порід. Море тут висохло ще 60 мільйонів років тому. Але це було дуже давно, нас більше цікавить сьогодення. Актовський каньйон знаходиться у долині річки Мертвовод. Це притока Південного Бугу. Довжина всього каньйону близько п’яти кілометрів. Висота скель – до 50 метрів. У деяких місцях утворюються прямовисні кам’яні стіни. На берегах лежать величезні валуни.

Як і Мигія, Актовський каньйон і все русло річки Мертвовод входить у національний парк “Бузький Гард“. Це місце називають “Долиною диявола” і “Малим Кримом” – гранітно-базальтові скелі дуже схожі на кримські.

Місце дуже популярне, але тут неймовірно тихо і затишно. Туристи рідко доїжджають до самого каньйону, обмежуючись тільки скелями у самому селі Актово. Далі проїхати складно, у саму долину забрідають тільки фотографи, альпіністи і любителі екотуризму. Значить, нам туди дорога.

У цих місцях проводилися багато ритуалів древніх племен. У долині поховано більшість скіфських царів. За легендою, правителів відправляли у останній путь за течією Мертвоводу. Звідси і таке похмуре назва. Геродот називає цю річку Ексампей, що у дослівному перекладі означає “мертва вода”.

Є й інша легенда – під час одного з татарських набігів місцеві жителі зварили отруйний відвар і вилили його у річку вище за течією від табору татар. Вороги випили водиці і перемерлі. За ще однією версією, річка отримала назву після страшної битви запорізьких козаків з турками, після якої через тіл вбитих не було видно річкової води.

Каньйон вважається єдиним у Європі, який по геолого-ландшафтним показниками у точності повторює знамениті каньйони Північної Америки. Такий собі Гранд Каньйон у мініатюрі.

Не віриться, але ще сто років тому річка Мертвовод була судноплавною. Радянська влада вирішила облаштувати тут колгоспи – русло в багатьох місцях перегородили дамбами, берега перетворили у поля. Перебіг річки сповільнилося, дно замулилося, русло поросло очеретом. Кажуть, шар мулу і бруду подекуди сягає п’яти метрів, подекуди річка перетворилася у болото, яке можна перейти вбрід. Але у деяких місцях ще збереглися невеликих дзюркотливі каскади і навіть водоспади.

Як дістатися у Актовський каньйон:
Дорога не для людей зі слабкими нервами. З Одеси найкраще їхати через Миколаїв, а далі вздовж Південного Бугу, через Нову Одесу та Вознесенськ. На виїзді з Вознесенська, перед церквою, поворот праворуч. До села Трикрати дорога цілком стерпна. У самому селі є прекрасний орієнтир – стара дорога, вимощена бруківкою, вам туди. Хвилин через 10 справа з’явиться Арбузинський каньйон. Проїжджаємо повз, в’їжджаємо у село. Головна дорога повертає ліворуч та хвилин через п’ять впирається у поле. Відразу за ним – найпопулярніші скелі. Сам каньйон вище за течією. Їхати туди треба по полях. Виїжджаєте з села, біля тракторної бази праворуч, потім вздовж поля до посадки – крізь неї буде невеликий проїзд.